Alkoholizm dotyczy mężczyzn i kobiet, które są uzależnione

Alkoholizm tyczy się mężczyzn i kobiet, które są uzależnione. Czy aby na pewno? Niestety, chociaż w ogromnej liczbie przypadków to słyszymy – nie bywa to prawdą. Alkoholizm tyczy się ludzi, którzy należą do bliskich osoby chorej. Partnerzy, maluchy, rodzeństwo – efekty odczuwają wszyscy. Po alkohol sięgają kobiety, faceci, osoby młode. W czasie stresu chcielibyśmy się wyluzować. Niewinnie wypijamy trochę wina czy piwo. Tracimy moment, w którym alkohol wymyka się nam z pod kontroli.

Podczas choroby tracimy zdolność kontrolowania wypijanego przez nas alkoholu. Częściej smutek, gniew, żal, strach towarzyszą na każdym kroku. Schemat picia może iść od pokolenia do pokolenia. Jeżeli już pił ojciec, być może jego syn też będzie. Córka będzie szukała męża, który posiada problem z alkoholem lub jest w jakiś inny sposób dysfunkcyjny.

Bliscy pod wpływem negatywnych emocji zaczyna kłócić się, frustrację wyładowywać na sobie wzajemnie. Wszystko to na zawsze będzie w naszych psychikach. To zostaje w nas na całe życie, odciska indywidualne piętno.Alkoholik ma obowiązek się leczyć. Poradę może odnaleźć w sporej ilości miejscach – klinika leczenie alkoholizmu czy także na spotkaniach anonimowych alkoholików. Powinien sam czuć potrzebę odrzucenia picia oraz wyjścia z nałogu. Mobilizacją dla niego może być rodzina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *