Psychologiczny aspekt leczenia uzależnienia od alkoholu jest bardzo istotny. chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia.

Alkoholizm już od ładnych kilku lat uznawany jest za chorobę. Wpisuje się on w szeroki wachlarz uzależnień, które jedynie przy pomocy specjalistycznej terapii można pokonać. Tutaj powinniśmy podkreślić, że pokonanie tej choroby nie jest tu jednoznaczne z jej wyleczeniem.

 

Choroba alkoholowa należy bowiem do tej kategorii chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Oznacza to, że alkoholikiem jesteś już na całe życie. Rzecz jednak w tym, że życie to ma możliwość wyglądać całkiem inaczej. Uzależnienie wcale nie powinno determinować naszego życia. Aby jednakże tak to się potoczyło, potrzebna jest kompleksowa opieka nad osobą uzależnioną. Jeżeli ktoś chce przezwyciężyć uzależnienie, bardzo dobrym miejscem dla niego jest specjalistyczna klinika leczenie w której posiada naprawdę charakter złożony. Pobyt w tego typu miejscu zapewnia 1-szy oraz główny warunek skutecznej terapii – wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi również przejść detoks. Detoks jest konieczne, nie tylko i wyłącznie do oceny stanu fizycznego osoby chorej, ale również do uświadomienia jej, jak głęboko choroba zakorzeniona jest w jej psychice. Bo de facto walka o wyjście z uzależnienia toczy się w głowie uzależnionego. To właśnie dlatego psychologiczny aspekt choroby alkoholowej jest tak istotny. Klinika leczenie alkoholizmu za każdym razem wymaga wielkiego zaangażowania ze strony osoby chorej. Jeśli ktoś nie chce się leczyć, jeżeli nie ma w sobie chęci do walki, niełatwo spodziewać się postępów.

 

Wiedząc o tym doskonale, doktorzy w pierwszej kolejności skupiają się na podejściu swoich własnych pacjentów. Tych, którym brak motywacji, próbują w pełni zaangażować. Tych jednakże, którzy pragną walczyć, odpowiednio wspierają w wzmacnianiu tej determinacji. Gdy czują, iż pacjent jest zdeterminowany, że pacjent chce walczyć, przechodzą do kolejnych etapów. Podczas kolejnego etapu terapii, lekarze próbują dotrzeć do sedna kłopotu. Ponieważ sam alkoholizm nim nie jest. Alkoholizm jest rezultatem. Motyw, który popchnął ich pacjenta do nadmiernego picia, pochodzi z zewnątrz. I to znalezienie jego jest wtedy priorytetem. Dopiero poznanie powodu, pozwala przejść do kolejnych etapów. To niewątpliwie wymaga czasu. Ale powinno się go wygospodarować, żeby w końcu wyzwolić się od złego w głowie, który spowodował, że pacjent znalazł się w takiej a nie innej sytuacji. A gdy to się uda, możemy przejść następnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie osoby chorej, jak sobie radzić w stresujących chwilach. A z jakiego powodu? Ponieważ szczególnie w takich chwilach powraca wielka ochota sięgnięcia po alkohol. W dodatku nasz pacjent uczy się także odmawiania alkoholu ludziom trzecim i zrozumienia, że nawet jego mała dawka może wywołać nawrót uzależnienia.

 

Psychologiczny aspekt leczenia choroby alkoholowej jest niewyobrażalnie ważny. Można wręcz stwierdzić, iż nie ma skutecznej terapii, bez współpracy z psychologiem. Stosowanie leków, oczywiście potrafi też dać dobre wyniki, ale powinno ono być uzupełnione pracą z psychologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.